Юні етнографині відвідали лекцію Іванни Стеф'юк про гарбузові традиції українців
На запрошення МКУ «Резиденція молоді» кураторка етнографічного проєкту «Спадщина» Буковинського центру культури і мистецтва, кандидатка філології Іванна Стеф’юк провела заняття на одну з найпопулярніших і разом з тим дражливих зараз тем – перегуки Геловіну і наших традицій. Зокрема, йшлося про філософію страху і сміху (образи-персонажі новорічної традиції буковинського маланкування), йшлося про ставлення до смерті (буковинське поминальне деревце з дарами, спіральна свічка-сточок, поминальні дні та дні предка в українській культурі), перегук поминальних традицій українців Буковини з концепцією «Веселого цвинтаря» у Румунії та з романом Стівена Кінга «Кладовище домашніх тварин» та ін.
Говорили і про «гарбузові» традиції українців, зокрема українська дитяча гра 50-60-х – свічки у гарбузах і традиція виготовлення «маковеїв» - фігур у вигляді постаті людини чи хреста на Київщині.
Проводилася паралель Геловіну і з гуцульською традицією «гріти діда» («ходити в кукуци») - при уважному зіставленні там також можна віднайти багато спільного. На запит аудиторії відбувся і короткий екскурс українською демонологією.
Направду ставлення до свят-екзотів, до лякливих персонажів – справа дуже особиста. А знати про перегуки різних культур – це, як нам виглядає, завжди цікаво.