На загальних зборах батьків учнів Коровійського ліцею обговорили питання підсумків роботи закладу у І семестрі 2024/2025 н.р. та намітили плани на майбутнє
Сьогодні, 13.12.2024 р., у Коровійському ліцеї провели загальні батьківські збори всіх учнів закладу. Попередньо адміністрацією було підготовлено реєстраційну форму для батьків, де батьки мали можливість зафіксувати питання, які, на їх думку, варто було розглянути на батьківських зборах. Станом на день проведення зборів зареєструвалося 68 осіб, з яких взяли участь - 52 батьків, які є представниками 79 учнів (усіх 22-ох класів), що складає 19% від загальної кількості учнів закладу, які навчаються на очній (денній) формі.
Модератором батьквських зборіів була директор Ольга ЛУПУЛЯК, яка підняла питання про внесення змін до діючих в закладі положень (у тому числі щодо організації дистанційного навчання в день, коли на час початку роботи закладу - 8.00 год. ще лунає повітряна тривога), про перебування учнів та працівників в укритті під час повітряної тривоги, адже непоодинокими випадками було те, що батьки хотіли забрати дитину з закладу вже після початку тривоги, а також виникали інші неузгоджені питання під час евакуацій. З метою їх врегулювання, Ольга зазначила, що у закладі з 31.08.2022 р. діє Порядок організації освітнього процесу в Коровійському ліцеї під час воєнного стану (далі – Порядок), у який наразі внесено зміни щодо організації освітнього процесу в дні, коли на початок роботи закладу (тобто о 8.00 год.) триває Повітряна тривога (діюча норма була така, що, коли на 8.00 год повітряна тривога ще триває, то освітній процес в цей день організовується з використанням технологій дистанційного навчання). Дирекція закладу отримувала неодноразові звернення від батьківської громадськості (в першу чергу від батьків початкової школи) щодо того, щоб не організовувати дистанційного формату навчання в такі дні. Серед підстав необхідності внесення змін до Порядку вагомим є й те, що з 22.11.2024 р. Коровійський ліцей розпочав безкоштовне харчування всіх учнів початкової школи, відповідно до постанови КМУ від 04.10.2024 р. № 1145 «Деякі питання надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на забезпечення харчуванням учнів початкових класів закладів загальної середньої освіти у 2024 році». 1-дин робочий день – це близько 13,5 тис. грн, які заплановані на організацію безкоштовного харчування, у тому числі: 10 тис. грн на безкоштовні сніданки учнів 1-4 кл., близько 3,5 тис. грн. на безкоштовні обіди для учнів 1-11 кл. (пільгова категорія). Працівники кухні приступають до роботи близько 5-ї ранку, а тому сніданки і обіди, а також гроші, закладені на них, якщо організовувати дистанційне навчання, «пропадають». Рішенням батьківських зборів було схвалено внесення змін до Порядку організації освітнього процесу під час воєного стану, а саме: 1) виключення пункту 2.6. «У разі лунання сигналу «Повітряна тривога» до початку роботи закладу (до 8.00 год.) в цей день освітній процес організовується з використанням технологій дистанційного навчання.» 2) внесення змін до пункту 2.5 Порядку «У разі оголошення тривоги та лунання сигналу «Повітряна тривога» до початку роботи закладу (до 8.00 год.), - освітній процес організовується цього дня за зміненим режимом роботи закладу, а саме: навчальні заняття та уроки розпочинаються через 60 хв після “Відбою Повітряної тривоги”. (РІШЕННЯ ПРИЙНЯТЕ ОДНОГОЛОСНО)
Щодо відповідальності за дітей, коли вони перебувають у закладі, то модераторка зазначила, що, коли діти знаходяться в Коровійському ліцеї, за їхнє життя та здоров’я відповідають безпосередньо педагогічні працівники. Тут Ольга георгіївна зробила акцент на тому, що освітній процес – це не тільки уроки, а весь час перебування учня у закладі, тобто, якщо дитина зарахована на гурток, чи до ГПД, то і відповідальність педагогів за дитину розповсюджуються на весь цей час. Разом з тим, законодавство у сфері освіти визначає, що саме батьки зобов’язані повсякчас дбати про благополуччя дитини: “батьки здобувачів освіти зобов’язані … дбати про фізичне і психічне здоров’я дитини, сприяти розвитку її здібностей, формувати навички здорового способу життя” (абзац 5 частини 3 статті 55 Закону України “Про освіту”). Тобто, у розумінні законодавства, заклад освіти допомагає дбати про дитину, але не замінює батьків навіть на час перебування дитини в школі. Отже, батьки можуть самостійно вирішувати, яке місце перебування дитини під час повітряної обрати. ЯКЩО ВИ, БАТЬКИ, ХОЧЕТЕ ОСОБИСТО ЗАБРАТИ СВОЮ ДИТИНУ З УКРИТТЯ ЗАКЛАДУ ПІД ЧАС ПОВІТРЯНОЇ ТРИВОГИ – ПЕДАГОГІЧНИЙ ПРАЦІВНИК НЕ ЗАБОРОНЯТИМЕ ВАМ ЦЬОГО ЗРОБИТИ. Батькам був запропонований алгоритм дій (що для цього потрібно зробити):
- Якщо під час повітряної тривоги ви хочете забрати дитину з укриття, але тільки ОСОБИСТО (ні брат, ні бабуся і т.д.; – норма про те, що дитину відповідальний за евакуацію педагогічний працівник вам відпустить з укриття стосується тільки РІДНИХ БАТЬКІВ /ОФІЦІЙНИХ ОПІКУНІВ дитини). Для цього ви в укритті пишете відповідну заяву, де проставляєте час, коли забираєте дитину з укриття. З моменту отримання вашої заяви - відповідальність за безпеку дитини переходить від педагогічного працівника, відповідального за евакуацію, до вас (батька/матері). Жоден педагог не відпускатиме дитину з укриття, навіть якщо є заява, але відсутній дорослий (батько/мати) особисто.
Зроблено було й уточнення щодо дій в ситуації, з якою стикаються педагоги, переважно з старшими учнями, а саме: учні самовільно залишали ліцей під час евакуації до укриття (тобто, з класу виходили, до укриття – не доходили, або, коли евакуація відбувалася на перерві). Для такого випадку також запропонований чіткий алгоритм дій: вчитель, відповідальний за евакуацію, провівши її і перевіривши в укритті тих учнів, які евакуювалися, з'ясувавши, що когось немає – НЕВІДКЛАДНО (протягом 5-ти хв. з моменту завершення евакуації) повідомляє класного керівника, який в свою чергу повідомляє батьків дітей, які самовільно вийшли із закладу (в екстреному порядку), а також повідомляє вчитель адміністрацію закладу. Про такі випадки щодо учнів-«утікачів» заступник директора з виховної роботи повідомлятиме інспектора Служби освітньої безпеки та ювенальну поліцію.
Наступним питанням, яке було підняте, це безпековий режим та можливість перебування батьків у закладі. Директорка проінформувала присутніх батьків про те, що до Державної служби якості освіти у Чернівецькій області в останній час звертаються батьки зі скаргами, що їх не впускають до закладу. У Коровійському ліцеї такої проблеми, звісно, немає. Нагадала Ольга Лупуляк, що батьки учнів мають право бути присутніми на уроках і заняттях своїх дітей. Але тут є одна примітка: за попереднім погодженням із керівником закладу освіти.
Разом з тим, відповідно до законодавства керівник закладу несе повну відповідальність за створення безпечних умов у ньому.
В Україні триває воєнний стан і в останні тижні заклади освіти Чернівецької МТГ масово отримують повідомлення про замінування. У нашому закладі працює охоронець і офіцер СОБ, але вони, на відміну від працівників закладу, не знають всіх батьків особисто. Враховуючи вищезазначене, з метою дотримання прав та забезпечення безпеки всіх учасників освітнього процесу, а також неможливості непроникнення до будівлі та на територію ліцею сторонніх осіб, вже з 18.12.2024 р. в ліцеї буде введено перепускний режим (за індивідуальними перепустками батьків). Ольга Георгіївна запропонувала його формат і навіть порадила, що за розміром він буде таким, що вміщуватиметься в чохлол мобільного телефону (де його варто зберігати), адже телефон перебуває постійно з батьками. Пропозиція прийнята батьками одноголосно. У разі, якщо перепустку забудуть батьки, прийшовши в заклад, на вході в ліцей варто повідомити охоронцю своє прізвище та ім'я, а також до якого класу/ вчителя потрібно потрапити, охоронець зателефонує класному керівнику/вчителю і до вас спустяться.
Презентували підсумки роботи ліцею протягом І семестру 2024/2025 н.р. заступники директора (Білик Лілія та Пентелейчук Анастасія) , а головний бухгалтер Усата Олеся ознайомили батьківську громадськість із фінансуванням закладу, у тому числі й витратами на зміцнення матеріально-технічного стану, забезпечення роботи пілотних класів та ін.
Останнім питанням, яке розглядолося, було інформування батьків про освітню реформу, яка запрацює з 01.09.2027 р. У своєму виступі Ольга Георгіївна зазначила, що в Україні та у нашому закладі з 01 вересня 2017 року триває освітня реформа «Нова українська школа». Для цього було створено нову структуру: початкова школа (1—4 класи), гімназія (5-9 класи, базова освіта), ліцей (10-12 класи, профільна освіта).
Ми, спільно з учнями, які наразі навчаються у 8-х класах завершили її 1-ший етап (початкова школа) та реалізуємо 2-й етап у базовій. 3-тім етапом реформи є профільна старша школа. Вона стартує 01 вересня 2027 року. Тобто ті діти, які наразі навчаються у 7-х класах підуть вже в НОВУ українську СТАРШУ ШКОЛУ.
Для започаткування та проведення освітньої діяльності ліцею НУШ МОН видало наказ від 10.10.2024 №1451 «Концептуальні засади реформування профільної середньої освіти (академічні ліцеї)», де вказано, що засновник (у нашому випадку – це управління освіти Чернівецької міської ради) визначає перелік закладів освіти громади, де у подальшому функціонуватимуть академічні ліцеї. Обов’язковими вимогами є ФУНКЦІОНУВАННЯ НЕ МЕНШЕ ЯК 4-х КЛАСІВ та 100 УЧНІВ ЗА ОДНИМ РОКОМ НАВЧАННЯ, на рівні профільної середньої освіти (тобто 100 учнів у 10, 100 учнів у 11 та 100 учнів у 12 класі). І ще однією умовою є те, що ЛІЦЕЇ, як правило, повинні бути БЕЗ початкової школи.
На сьогоднішній день ще не затверджена мережа ліцеїв, які працюватимуть у Чернівецькій міській територіальній громаді, але вже точно визначено, що їх кількість буде у 2 рази менше, ніж діє зараз. Тому, з 2026/2027 н.р. у Коровійському ліцеї розпочнеться перехідний процес щодо зміни статусу закладу.